2013-07-Július

 

A szarvasbogarak rém vicces állatok. Hatalmas bogár, és furán, nehézkesen tud repülni. Rendszerint fej- vagy derékmagasságban szoktak szembejönni az úton. Ez a példány pedig baktatott az úton keresztben, és mikor a közelébe értünk, hirtelen mozdulatlanná merevedett, mintha azt akarná velünk elhitetni, hogy ő hirtelen lefagyott. És amíg ott voltunk, addig nem mozdult. Mikor néhány lépésre eltávolodtunk tőle, folytatta az útját: ez a reset?

 

Egyik este nordik walking helyett elmentünk vacsorázni: kell néha egy kis kiruccanás. Nemrég egy kínai kislánytól épp sárkányhajó fotókat kaptam, és arról írt, milyen jó dolog a sárkányhajó fesztivál (szerintem leginkább azért, mert nem kell iskolába mennie wink).

Nos, a Kopaszi gáton, egy étterem teraszán ülve, épp egy sárkányhajó edzését láttuk folyamatosan. Nagyon tetszett, sikerült is lefotózni. Láttam a plakátját: sárkányhajó világbajnokság van a hónap végén Szegeden.

 

A hidegkúti repteret közben ellepte a tejoltó galaj: olyan sok van belőle, és olyan feltűnő a színe, eltéveszthetetlen. Két növény uralja a rétet: a tejoltó galaj és a tövises iglice. Mindkettő gyógynövény, érdemes elolvasni a wikipédia adatait. Kicsit sajnálom, hogy nincs nálam profi gép minden alkalommal, emiatt gyakran nem sikerül jó fotókat készíteni, de olyan nagy és nehéz egy nagy masina, és ne felejtsük el, ez itt nordic walking túráink "dokumentálása". Az elsődleges cél, hogy kondíciót szerezzünk, illetve megtartsuk, amink már vansmiley. Így viszont csak néha áldozom be a gyaloglást a fotózás kedvéért; maradnak a gyenge minőségű, de számunkra mégis fontos élményeket rögzítő felvételek.

 

 

Gyerekkorom óta egyik kedvenc növényem a cickafark. Lehet, hogy a neve miatt tetszett meg: már akkor is kedveltem a macsekokat. A kertekben a sárga cickafarkat láttam először, és nyaggattam a mamámat, ültessünk mi is cickafarkat. Sajnos,már elköltöztem, mire sikerült szereznie; azóta van sárga cickafark a mamám kertjében smiley. Viszont a mezőn júliusban a közönséges, orvosi, és sok más jelzővel illetett cickafark jelent meg. Hihetetlen sokféle gyógyhatást tulajdonítanak neki.

 

Ez a macskafarkú veronika elképesztően szép a sárga tejoltó galaj előterében. És nem csak azért tetszik, mert macska szerepel a nevében! Sajnos, egyetlen jó, használható képet sem sikerült róla készítenem: ez itt a legjobb blush

 

 

 

 

 

A katángkóró, mint nevéhez illik, sosem túl szép, inkább kórószerű. Viszont az az 1-2 virág, ami rajta van, nagyon szép. A cikória a katáng nemesített változata, amelynek gyökeréből pótkávé készül. A katángkóró karógyökere gyógyhatású. A növénynek koleszterincsökkentő, gyomorvédő, májvédő, ... tulajdonságai vannak. 

 

 

 

Az ostorménfát minden tavasszal megcsodálom: olyan fura-érdekes kicsit ikebanás-japános megjelenése van. Régebben nem is figyeltem fel rá, hogy jó adottságú helyen terebélyes bokorrá fejlődik, és gyönyörű bogyótermése van. Legalábbis július első felében. Aztán ez a friss tűzpiros bogyó sötétebbre vált, végül fekete lesz. akkor már nem ilyen szép, viszont mérgező!!

 

A kéküstökű csormolya láttán nagyon feldobódtam: már megszoktuk a gyöngyköles és a tüdőfű-féléknél, hogy a virágaik felfele haladva eltérő színűek. De ez ráadásul még színes felleveleket is tett a csúcsra, ezzel viszi a pálmát, hogy megfelelő képzavarral éljekwink. És a narancspiros virágon sárga rajzolat is látható. Szóval nagyon belehúzott! Aztán kiderült, hogy ez egy élősködő vajvirág-féle, de mégsem olyan, mint a klorofill nélküli vajvirág, mert ugyan a gazdanövény gyökeréből szív magának tápanyagot, de szükség estén klorofilljával tud fotoszintetizálni is. Szóval fakultatív parazita. A nyavalyás. De akkor is érdekes.