2013-11-November

November elején még mindig szép napsütéses az idő, fagymentes, bár nagyon párás, néha ködös reggelek vannak. Ennek az időjárásnak köszönhetően még mindig sok virágzó növényt találunk, és persze vannak tipikus nedves, hűvös időben előbújó gombák.

A budai hegyekben sokfelé végeznek erdőtisztogatást, elég sok fát kivágtak, feldaraboltak, egész hatalmas farakások keletkeztek. Volt olyan nap, hogy az Oroszlánsziklás úton keresztben forgolódó traktor miatt inkább a másik irányba indultunk, és kellemes utat tettünk a Szépvölgyben :-).

 

 

Az avarban nagyon szép színű nedűgombát találtunk. Különféle források különbözőt állítanak ezekről a gombákról. Van olyan szakkönyvem, amelyik szerint az alábbi gomba a Skarlát nedűgomba (Scarlet Hood, Hygrocybe coccinea) , és ehető, bár van olyan forrás, amely a szigorúan védett fajokhoz sorolja (sőt a Thomas Laessoe könyv szerint Európa számos országában vörös listás, azaz a "kihalás szélén álló" gombafajnak minősül). Ilyen környezetben az ehető inkább csak annyit jelent, hogy nem mérgező, de védett, hagyjuk békén. A magyar gombászkönyvek ezt a fajtát nem említik, de mivel a nedűgombák között több mérgező van, és amúgy méretük miatt nem igazán számítanak komoly fogásnak, egyszerűen az összes nedűgombára vonatkozóan javasolják, hogy ne gyűjtsük. Ezt a véleményt én is osztom: csak olyan gombát érdemes gyűjteni, amiről biztosan tudjuk, hogy az aktuális formájában biztosan ehető. Emellett persze a látvány abszolút élvezhető!!

És persze még az is lehetséges, hogy hibásan határozom meg a gombákat, mivel a pontos meghatározáshoz spórákat kellene mikroszkóppal azonosítani. Ezt én sosem teszem, annyira azért nem izgat a feladat. Ezek a gombák lehetnek növekedőfélben levő téli fülőkék is. A fülőke korhadó fán nő, nagy csokrokban. Ezek a gombák kevesebben voltak, és nem láttam korhadó fát... Maradunk a nedűgombánál.

 

Többször - sokszor - újra belefogtam a gomba azonosításába, szerintem a jelek arra mutatnak, hogy ez a Hygrocybe coccinea, piros vagy skarlát nedűgomba. Idén ez a második olyan gombaféle, ami ritkaságnak minősül, és nagyon boldog vagyok, hogy ilyenekbe lehet botlani a környékünkön.

Az előző gombacsodát márciusban láttam, a márciusi utolsó fotók és az áprilisi első kép is róla készült (Microstoma protracta).

 

Rengeteg gombát láttunk a reptéren: sok kis pöfeteg, sárguló csiperke, és olyan apró gombák, amiket nem is ismerünk. Volt egy pici pöfeteg-szerű gomba, amelyikről nem tudtam igazán jó fotót készíteni, de szerintem még így is érdemes feltenni: kb. 10x20 mm méretű tojásdad gomba, a burka világos szürke, és érdekes szabály szerint helyezkednek el rajta a fehér "pikkelyek", amelyek többféle méretűek. Nem tudom, mi ez, de még visszatérek rá; remélhetőleg megtalálom még, hogy jobb fotót csináljak róla :-)

 

A réten láttuk ezeket a barna csengettyűgombákat is (Pluteus cervinus). Többen is voltak...

 

A fenyők alatt pedig egész csoport, különböző korú fenyőpereszkét (Tricholoma Terreum) találtunk. Ezek sem tökéletes képek, de a gombák olyan csinosak, hogy mégis érdemes feltenni a fotóikat. Valaki már előttünk kiszedte az egyik gombát, így aztán igazán mindent meg lehet mutatni; a lemezek színe és állása, a tönk hossza és vastagsága is jól látható a felfordított gombán.

 

Ezt az óriás tölcsérgombát az út mellett 2 méterre találtuk a fák között. Hatalmas volt, egy arasznál nagyobb átmérőjű, és igen jó állapotú. Az óriás tölcsérgomba ehető,így aztán nem lepődtünk meg másnap, mikor már csak hűlt helye volt...

 

Most olyan képek következnek, amelyeken nem tudtam azonosítani a gombákat. Egyszerűen rengeteg gombafaj van, én meg nem vagyok mikológus, csak egy lelkes amatőr, akiből néha kifogy a lelkesedés. De csak a keresgélés - azonosítás - iránti lelkesedés tud lelohadni, a látvány mindig örömmel tölt el!